Menu rozwijane

O ORGANIZACJI



Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego jest ruchem wychowawczym, posługującym się metodą harcerską, opartym na zasadach religii rzymsko-katolickiej oraz uczestniczącym w wielkiej wspólnocie wiary i działania, jaką jest Skauting Europejski.








CEL SKAUTINGU

Celem SHK "Zawisza" FSE jest dostarczenie każdemu młodemu człowiekowi środków do osobistego rozwoju w następujących pięciu dziedzinach:
- zdrowie i sprawność fizyczna,
- zmysł praktyczny,
- kształcenie charakteru,
- zmysł służby,
- życie religijne.

Metoda harcerska dotyczy zatem całego człowieka. Wychowuje dziecko i nastolatka we wszystkich wymiarach jego osoby, również w wymiarze chrześcijańskim. Skauting europejski chce przygotować młodego człowieka do dorosłego życia, stąd zna dobrze swoje miejsce, zawsze pełniąc rolę pomocniczą w stosunku do rodziny i szkoły.

UCZYĆ PRZEZ DZIAŁANIE

Oryginalność metody harcerskiej polega bez wątpienia na tym, że jest ona szkołą działania. Zastęp harcerski nie jest miejscem, gdzie zdobywa się wiedzę w sposób bierny, ale wspólnotą praktycznej nauki życia poprzez:
- obcowanie z przyrodą,
- grę,
- życie w zastępie.

WYCHOWANIE MŁODYCH PRZEZ MŁODYCH

Drugą oryginalną cechą harcerstwa jest, wydawałoby się, "szalony" pomysł wychowania młodych przez młodych. Z dala od wszelkiej demagogii i dzięki prawu akceptowanemu przez wszystkich, młodzi są odpowiedzialni jedni za drugich poprzez spełnianie bardzo konkretnych zadań w zastępie.

WYCHOWANIE ZRÓŻNICOWANE

Aby stworzyć dobre warunki dla wychowania chłopców i dziewcząt, i uszanować naturalne zróżnicowanie rozwoju psychofizycznego obu płci, SHK "Zawisza" FSE postanowiło zaproponować rodzicom umieszczenie dziewcząt w jednostkach żeńskich, a chłopców w jednostkach męskich. Organizowanie od czasu do czasu wspólnych zajęć pozwala na wzajemne poznanie i szanowanie drugiego w jego niepowtarzalności i odmienności.

METODA PRZYSTOSOWANA DO WIEKU

Aby naprawdę dać każdemu to, czego potrzebuje, harcerstwo przystosowało również swoją metodę do etapów rozwoju młodego człowieka:
- wilczki (8-12 lat),
- harcerki i harcerze (12-17 lat),
- przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat).

UFORMOWANA I ŚWIADOMA SWEGO ZADANIA KADRA WYCHOWAWCZA

Zastosowanie tej pedagogiki wymaga poważnej formacji kadry, w którą ruch nieustannie inwestuje. Młodzi instruktorzy, w wieku między 19 a 25 rokiem życia, uczestniczą minimum rok w pogłębionej formacji osobistej oraz dwóch obozach szkoleniowych prowadzonych na wysokim poziomie. Natomiast starsi instruktorzy pełnią służby naczelne, choć niektórzy z nich są także wychowawcami w gromadach i drużynach. Wszyscy instruktorzy są wolontariuszami.

STATUS ORGANIZACYJNY

SHK "Zawisza" FSE posiada osobowość prawną. Jest też członkiem Międzynarodowego Związku Przewodniczek i Skautów Europy - Federacji Skautingu Europejskiego (UIGSE-FSE), który ma nadany przez Stolicę Apostolską status "Prywatnego międzynarodowego stowarzyszenia wiernych świeckich prawa papieskiego".
SHK "Zawisza" FSE swoje działanie finansuje ze składek organizacyjnych. Innymi dochodami są dobrowolne wpłaty członków, rodziców i sympatyków. W miarę możliwości pozyskuje też środki dotacyjne z innych instytucji. Od 2005r. jest też organizacją pożytku publicznego, na którą można odpisać 1% podatku od osób fizycznych.

Więcej informacji o nas